يكشنبه 2 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه :آتش‌سوزی، زوال، خشکسالی، تغییر کاربری، نیستی را در بلوطستان رقم‌زده، تا توسعه نهالستان‌ها مرهمی بر زخم جنگل‌های لرستان باشد.

سایت کریمه  - گروه استان‌ها: جنگل‌های لرستان با قرارگیری در قلب زاگرس اهمیت حیاتی برای این زیست‌بوم منحصربه‌فرد دارند چراکه از وسعت ۵.۸ میلیون هکتاری جنگل‌های ۱۱ استان زاگرسی ۱.۲ میلیون هکتار در لرستان قرار دارد تا این استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنوانی که وقوع مخاطرات مختلف طبیعی و انسانی آن را تهدید می‌کند.

 

استان لرستان به‌رغم دارا بودن ظرفیت‌های منحصربه‌فرد درزمینهٔ اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه است، مخاطراتی که می‌رود عرصه‌های طبیعی این دیار را به دشت‌های بدون آب‌وعلف تبدیل کند.

نهالستان‌ها مرهمی بر تن زخم‌خورده جنگل‌ها

وقوع آتش‌سوزی‌های گاه‌وبیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه‌های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشک‌سالی و ریز گردها، اجرای پروژه‌های عمرانی غیر کارشناسی و... هرکدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته‌های مختلف، قلب این اکوسیستم را هرروز ضعیف‌تر کند.

لرستان ازلحاظ پوشش گیاهی و جانوری، داشته‌های آبی، خاک حاصلخیز و جاذبه‌های بکر گردشگری در کشور بی‌نظیر است، موضوعی که اگر به آن نگاهی سزاوارانه بی اندازیم و بر اساس الگوهای صحیح و کارشناسی گام برداریم می‌توانیم نیازهای اقتصادی را تا حد قابل‌توجهی پوشش دهیم.

توسعه نهالستان‌ها یکی از سیاست‌های در دستور کار منابع طبیعی لرستان است تا با این اقدام حداقل مرهمی بر تن زخم‌خورده جنگل‌های لرستان که آتش‌سوزی، خشک‌سالی، زوال بلوط و ... به جانشان افتاده باشد.

کاشت نهال بومی بر سینه بام لرستان

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به توسعه نهالستان‌ها در لرستان اظهار داشت: یکی از این نهالستان‌ها، نهالستان بام لرستان بوده که مساحت آن ۲۰ هکتار است.

وی بابیان اینکه ظرفیت تولید این نهالستان ۱.۵ تا دو میلیون اصله نهال در سال را دارد گفت: اعتباری که برای نهالستان بام لرستان به‌صورت سالانه هزینه می‌شود حدود ۵۰۰ میلیون تومان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان بیان اینکه نهالستان بام به‌منظور تأمین و توسعه فضای سبز در عملیاتی شده است گفت: خوشبختانه تاکنون گونه‌هایی که در این نهالستان تولیدشده در کشور بی‌نظیر هستند.

نجفی با اشاره به ایجاد ۱۰ فرصت شغلی مستقیم در نهالستان بام لرستان بیان داشت: به‌طور غیرمستقیم نیز بیش از ۵۰ نفر در این نهالستان مشغول به کار هستند.

وی بیان داشت: این افراد کار مراقبت، نگهداری و آبیاری بام لرستان را بر عهده‌دارند.

عواملی که جنگل‌های لرستان را از پای درآوردند

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه طی چند دهه گذشته به دلایل گوناگون جنگل‌های استان لرستان تخریب‌شده، اظهار داشت: چرای بی‌رویه، آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی، بیماری زوال بلوط، اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی، آزادراه‌ها و ... ازجمله دلایل نابودی جنگل‌های استان لرستان بوده است.

وی همچنین توسعه شهرها، تبدیل جنگل‌ها و مراتع در مناطق روستایی به اراضی کشاورزی، روش غلط آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت محصولات کشاورزی، زغال گیری را از دیگر دلایلی عنوان کرد که جنگل‌های لرستان را با چالش جدی تخریب مواجه کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه به این دلایل همه‌ساله ما شاهد تخریب جنگل‌های استان هستیم، افزود: این در حالی است که در مقابل این میزان خسارت و تخریب کار احیا جنگل‌ها در استان فوق‌العاده کند بوده است.

آریایی بابیان اینکه کند بودن احیای جنگل‌های لرستان به دلیل شرایط توپوگرافی جنگل‌های استان است، افزود: توپوگرافی استان لرستان کوهستانی و صعب‌العبور بوده و جنگل‌های استان نیز در این مناطق قرار دارند.

وی بابیان اینکه ۷۵ درصد توپوگرافی لرستان در مناطق صعب‌العبور است ادامه داد: این امر موجب شده که کار احیای جنگل‌ها در استان لرستان سخت شود چراکه بسیاری از جنگل‌های بلوط لرستان در قلل بلند قرار دارند.

منبع مهر

کلمات کلیدی: کریمه, جنگل های زاگرس

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 167 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم