يكشنبه 2 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: این روزها اگر سری به پاسازها و مراکز خرید قم بزنید، خواهید دید که در اکثریت این امکان، خبری از رمپ های مناسب و یا حتی آسانسور برای سهولت در رفت وآمد معلولین، جانبازان و حتی کالسکه نوزادان وجود ندارد!

به گزارش سایت کریمه، به برکت حضور حدود 400 امامزاده در شهر مقدس قم و بخصوص حرم مطهر حضرت معصومه(س)، سالانه میلیون ها زائر برای زیارت این امامزادگان، به این شهر رفت و آمد می کنند و این خود فرصت بسیار مناسبی است تا با محیا کردن شرایط بازدید این زائران از  پاساژها و مراکز خرید کلانشهر قم، بهبودی در وضعیت اقتصادی شهر ایجاد شود.

اما متاسفانه با بی دقتی و کم  توجهی مسئولین در محیا کردن امکانات لازم برای گشت و گذار این زائران در پاساژها و مراکز خرید بسیاری از این فرصت های استثنایی  به راحتی از دست می روند.

حتما شما هم دیده اید خانواده هایی را که به دلیل نبود یک رمپ ساده و یا مسیری برای عبور کالسکه نوزاد، عبور چمدان های چرخ دار و یا ویلچر، بخش اعظمی از این مغازه ها و پاساژها مورد بازدید قرار نمی گیرند.

مسلما وقتی در این اماکن مشکل رفت و آمد وجود داشته باشد مردم ترجیح می دهند که از طبقات غیر همکف پاساژها دیدن نکنند و یا حتی خرید از دستفروشان را ترجیح دهند و همین خود موجب کسادی بخشی از بازار می گردد.

بر کسی پوشیده نیست که نبود امکانات مناسب برای تسهیل عبور و مرور گردشگران و بویژه معلولان و افراد کم توان که ناشی از نبود دوراندیشی و توجه به نیازهای اولیه آنان است، موجب بروز مشکلات فراوان برای آنها می شود که عدم امکان حضور آن ها در اماکن عمومی یکی از آنهاست.

آری، این روزها اگر سری به پاسازها و مراکز خرید قم بزنید، خواهید دید که در اکثریت این امکان، خبری از رمپ های مناسب و یا حتی آسانسور برای سهولت در رفت وآمد معلولین، جانبازان و حتی کالسکه نوزادان وجود ندارد!

لازم به ذکر است که علاوه بر پاساژها، سایر اماکن عمومی نیز از شرایط مناسب برای عبور و مرور معلولین که حدود 20 درصد جامعه را تشکیل می دهند، برخوردار نیستند. 

این در حالی است که ساخت ساختمان های استاندارد، رمپ های فنی و آسانسور برای استفاده معلولین تنها بخشی از اولین الزاماتی است که باید در ساخت و سازها رعایت شود، اما به دلیل بی تفاوتی متولیان، تاکنون این امر مهم رخ نداده است.

البته ناگفته نماند که این معضل تنها منحصر به کلانشهر قم نیست، بلکه در برخی از شهرهای کشور نیز، معلولین با این مشکل نه چندان آسان، دست و پنجه نرم می کنند!

در حالی که كشورهاى اروپايى و بسيارى از كشورهاى درحاعل‌توسعه، امروزه شرايط بسيار متنوعى براى حضور معلولان و کم‌توانان در جامعه فراهم کرده‌اند، به طوری که در شهرهای آن ها برای همه شهروندان اعم از معلولین، نابینایان، سالمندان و بانوان باردار هیچ مانعی در تردد وجود ندارد.

حتی در بسیاری از کشورها برای عبورومرور راحت شخص معلول یا ناتوان، چراغ های راهنمایی تعبیه شده است و کلید این چراغ ها در ارتفاعی نصب شده که معلول بتواند به راحتی آن را از روی صندلی چرخدار کنترل کرده و با آسودگی خیال و امنیت کامل از عرض خیابان بگذرند.

آن وقت در برخی از شهرهای ما، حتی ابتدایی ترین امکانات هم برای معلولین و ناتوانان جسمی وجود ندارد! آن هم در کشوری که هشت سال درگیر جنگ بوده و علاوه بر معلول، تعداد زیادی هم جانباز دارد که باید به حقوق آن ها احترام گذاشت.

گفتنی است که علاوه بر مشکل رفت و آمد در این مراکز، مشکل تهویه و وجود سیستم سرمایشی، بخصوص در شهر گرمی چون قم، موجب می گردد تا زائران و میهمانان عزیز، رغبتی برای بازدید و خرید از پاساژها و مراکز خرید این شهر نداشته باشند.

به هر تقدیر، امیدواریم که شهردار محترم و متولیان این امر برای جذب توریست و زائران بیشتر و رونق کسب و کار در این شهر، هر چه زودتر فکری به حال این معضل بکنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 121 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم