سه شنبه 1 اسفند 1396.
امروز:

آخرین اخبار

اقتصادی

کریمه: مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی از آغاز پیش فروش سکه بهار آزادی از روز سه شنبه خبر داد و گفت: تحویل این سکه ها شش ماهه تا یکساله خواهد بود.

به گزارش سایت کریمه، مسعود رحیمی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: با توجه به افزایش نرخ سکه از پاییز امسال، نقدهایی به بانک مرکزی وارد بود که چرا دخالت نمی کند، بر این اساس ٢٠٠ هزار تومان حباب برای سکه متصور بود و به همین دلیل حراج سکه در بانک کارگشایی صورت گرفت و حباب سکه تا حدود زیادی تخلیه شد، اکنون نیز از روز سه شنبه پیش فروش سکه آغاز می شود. 

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: ١٣١٢ شعبه بانک ملی پیش فروش را انجام خواهند داد و پیش خرید برای افراد حقیقی بالای ١٨ سال وجود دارد و مبلغ یک میلیون تومان اخذ و شش ماهه و یکساله نیز تحویل می شود. بهای سکه در زمان تحویل نیز نرخ روز سکه با تخفیف ٩درصدی برای خرید یکساله و ٤درصدی برای خرید شش ماهه بوده است.

وی افزود: این پیش فروش قیمت قطعی ندارد و در این رابطه در سال جاری قیمت روز و با محاسبه نرخ تخفیف محاسبه خواهد شد.

همچنین جعفر مهدی زاده، مدیر اداره سیاستها و بررسی های اقتصادی بانک مرکزی نیز گفت: بانک مرکزی بر اساس تکالیف قانونی و اهمیت ثبات اقتصادی در بازار سکه حضور خواهد داشت و به تازگی در بانک کارگشایی حراج سکه داشتیم و حباب بازار را جذب کردیم. حضور بانک مرکزی هم در این حوزه در گذشته نیز صورت می گرفته است. 

وی افزود: بیش از ١٣٠٠ شعبه بانک ملی این امکان را دارد و شرایط برای مردم مهیا است و امیدواریم تقاضای مصرفی خانوارها را پوشش دهیم و اینکه چقدر جذاب است مردم باید تصمیم بگیرند، البته رشد نقدینگی اگرچه نسبت به پارسال کمتر شده ولی باز هم مطلوب نیست و اگر از طرح استقبال خوبی شود، از بعد جذب نقدینگی  وضعیت خوبی را خواهیم داشت.

مهدی زاده با بیان اینکه انتظار تحولات شدید برای قیمت سکه نخواهیم داشت و چشم انداز عادی خواهد بود، گفت: حراج دسترسی پایین و محدود داشت و سه روز در هفته انجام می شد.

اگر بانک مرکزی دخالت نمی کرد حباب سکه به ۲۵۰هزارتومان می رسید

در بخش دیگر رحیمی ادامه داد: ما برنامه بلندمدت برای حراج نداریم و مداخله در بازار برای ما خوشایند نیست.

وی با بیان اینکه با توجه به ارزش ذاتی و هر دو مولفه تعیین کننده ارزش ذاتی، قیمت انس جهانی و ارز، در این رابطه تاثیر گذار است، افزود: اگر بانک مرکزی دخالت نمی کرد، حباب سکه ممکن بود بیش از ٢٥٠ هزار تومان باشد. این در حالی است که تخفیف نه درصدی با توجه به مبلغ یک میلیون تومان، باز هم جذاب است و حدود ١٥ درصد نسبت به شرایط یک میلیون تومان برای مردم در زمان تحویل سود خواهد داشت.

سکه ۳۰ هزارتومان حباب قیمت دارد

رحیمی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص حباب کنونی بازار سکه با توجه به حراج های بانک کارگشایی گفت: اکنون بازار سکه حباب بیست تا سی هزار تومانی دارد و البته پیش فروش سکه نیز نامحدود خواهد بود و سقف زمانی ندارد. این در حالی است که تا اطلاع ثانوی پیش فروش را صورت خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه میزان سکه در حراج ها عرضه شده است، گفت: حدود ٢٥٠ هزار سکه توزیع شده که ١٠٧ هزار نیم سکه و ١٢٠ هزار سکه تمام بهار آزادی بوده است.

رحیمی با بیان اینکه ذخایر طلا و سکه بانک مرکزی در شرایط خوبی قرار دارد، گفت: نگرانی از این بابت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ممکن است دلالان در بازار سکه مداخله کنند، گفت: مکانیزم پیش فروش می تواند مداخلات برخی دلالان را کاهش دهد، البته ما در پنج سال گذشته عرضه سکه نداشتیم و اکنون هم احتمال ادامه حراج را در بانک کارگشایی تا پایان سال خواهیم داشت.

منبع: مهر

کریمه : نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از فراخوان چینی ها برای افتتاح مجدد حساب های مسدودی خبر داد و گفت: سرکنسولگری ایران در شانگهای نیز رسما این موضوع را اعلام کرده است.

مجیدرضا حریری در گفتگو با سایت کریمه از گام جدید چینی ها برای بهبود روابط بانکی با ایران خبر داد و گفت: بانک ABC چین، فراخوان جدیدی برای آن دسته از ایرانی هایی داشته که حساب آنها طی ماههای گذشته مسدود شده بود؛ به نحوی که درخواست شده تا آنها با مراجعه به شعب بانکی، مجدد افتتاح حساب داشته باشند.

ادامه مطلب: فراخوان چینی‌ها برای افتتاح مجدد...

کریمه: رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از افزایش ۱۰۰۰ تومانی قیمت جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: احتمال افزایش قیمت مرغ در بازار طی روزهای آینده وجود دارد.

 به گزارش سایت کریمه، محمد یوسفی با بیان اینکه قیمت جوجه یکروزه در حدود ۱۰ روز قبل به تدریج در بازار افزایش یافته است، اظهارداشت: طی این مدت قیمت هر قطعه جوجه یکروزه حداقل ۱۰۰۰ تومان گران شده است.  

وی اضافه کرد: هم اکنون جوجه یکروزه در قیمت های مختلفی عرضه می شود و نرخ آن بین ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان متغیر است.  

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه دلیل این مساله تقاضای زیاد است، گفت: برای تامین گوشت مرغ شب عید، تقاضا برای جوجه یکروزه در بازار افزایش یافته ضمن اینکه قسمتی از این مساله نیز مربوط به شیوع آنفلوانزا می شود که بر اثر آن  بخشی از جمعیت مرغ مادر معدوم شدند البته دفتر طیور  وزارت جهاد کشاورزی تمهیداتی برای جبران این موضوع اندیشید تا جبران شود.  

یوسفی درباره تاثیر افزایش قیمت جوجه بر نرخ مرغ در بازار افزود: فعلا که این مساله بر روی قیمت مرغ تاثیر ندارد چون مرغ هایی که الان وارد بازار می شوند جوجه ریزی هایی آنها قبلا انجام شده، اما مرغ هایی که حدود ۵۰ روز آینده وارد بازار خواهند شد از این مساله متاثر خواهند بود، بنابراین احتمال قیمت مرغ طی روزهای آینده وجود دارد چرا که مرغ داران نمی توانند زیان کنند.

منبع: مهر

کریمه: قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: پول برای خرید ایرباس داریم ولی اگر لازم باشد باز هم تهیه می کنیم.

اصغر فخریه کاشان در گفت وگو با سایت کریمه در پاسخ به این پرسش که آیا ایرباس، ایران ایر را در جریان احتمال تأخیر در اجرای قرارداد گذاشته یا خیر، گفت: نیازی نیست تا ما را در جریان قرار دهند ما اگر به موقع پول بدهیم و کارهایمان را به موقع انجام دهیم، هواپیما را در زمان تعیین شده تحویل می گیریم.

وی ادامه داد: اگر به دلایلی پول را دیرتر تحویل بدهیم، آنها هم هواپیما را با تأخیر تحویل می دهند. این موضوع تازه ای نیست؛ کسی اگر قصد خرید خودرو هم داشته باشد، اگر پول را به موقع بدهد، آن را در زمان مقرر تحویل می دهند و اگر دیرتر بدهد، خب خودرو را دیرتر می دهند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در پاسخ به این پرسش که آیا پول برای تحویل ایرباس ها داریم یا خیر؟ تصریح کرد: پول داریم ولی اگر لازم باشد تهیه هم می کنیم. ولی واقعیت این است که شرایط دائما تغییر می کند و ما بنا به شرایط تصمیمات‌مان را اصلاح می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که تأمین کننده مالی هواپیماها کدام نهاد مالی خواهد بود؟ اظهار داشت: همانی که قبلا بوده است.

فخریه کاشان خاطرنشان کرد: ولی دائما در حال مذاکره هستیم چون این یک کار ۱۰ ساله است.

به گفته این مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی، در سال ۹۷ سه فروند ایرباس وارد کشور خواهد شد.

منبع: مهر

کریمه: رئیس کل بانک مرکزی: افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر، ارتباطی با سیاست تک نرخی کردن ارز ندارد و آن سیاستی است که بانک مرکزی از کانالهای خاص خود، پیگیری می کند.

به گزارش کریمه به نقل از صداوسیما، ولی الله سیف در پایان نشست مشترک تیم اقتصادی دولت با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: برای عملیاتی شدن یکسان سازی نرخ ارز، ما نیاز به اطمینان از وجود کانالهای بانکی کافی داریم درحالیکه الان وضع کانالهای بانکی مطلوب نیست و یکی از پیش نیازهای این امر، افزایش سرعت در اتصال شبکه بانکی ایران به شبکه های بانکی بین المللی و پذیرش استانداردهای بانکی بین المللی است.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف، دولت دو لایحه به مجلس در رابطه با ضوابط و مقررات حاکم بر پولشویی تقدیم کرده است که اگر این دو لایحه در مجلس تصویب شود اثرات بسیار مثبتی در تنظیم روابط نظام بانکی ما با نظام بانکی بین المللی خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درباره روند حرکتی نرخ ارز افزود: پیش بینی ما این است که با توجه به سیاستها و اقدامات بانک مرکزی در روزهای اخیر و کاهش التهابات جامعه این روند، کاهشی خواهد شد و به تعادل ماههای گذشته باز خواهد گشت.

وی افزود: روند ۴ تا ۵ سال گذشته همین بوده که نرخ ارز در دو ماه آذر و دی افزایش یافته و در اسفند متعادل می شود و مردم باید توجه کنند که کسی نمی تواند از سرمایه گذاری در بازار ارز سود ببرد و سود سپرده گذاری در نظام بانکی ما از درگیر کردن منابع مالی در بازار ارز بیشتر است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در رابطه با احتمال اخلال نقش پتروشیمی ها در بازار ارز نیز گفت: پتروشیمی ها با بانک مرکزی هماهنگ هستند و ارز خود را به شبکه صرافی های مجاز بانک مرکزی تحویل می دهند اما باید بدانند هرگونه عدول از مقررات نظام بانکی موجب برخورد قانونی بخش نظارتی بانک مرکزی می شود.

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 54 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم