يكشنبه 2 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: محمد باقری، عضو اسبق کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقتصاد مقاومتی با حمایت از تولید داخلی محقق می شود و بدون شک راه نجات کشور نیز پرداختن به همین موضوع است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کریمه، اقتصاد مقاومتی در راستای كاهش وابستگی‌ها و تاكید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش بر خوداتكایی است..

 

از این رو نگاهی جزئی به 24 بند اقتصاد مقاومتی نشان می‌ دهد در تمام بندها فرصت جدیدی برای بخش خصوصی فراهم شده است چرا که محور اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به پتانسیل داخلی و منطق جهانی است موضوعی که هدف اصلی بخش خصوصی است.

از سوی دیگر در تمام بندهای اقتصاد مقاومتی توجه به بخش تولید، حمایت نظام بانکی از بخش‌های تولیدی، مدیریت واردات و جهت‌ گیری به سمت صادرات مد نظر قرار گرفته است.

همچنین در سیاست ‌های ابلاغی از سوی رهبرمعظم انقلاب حضور بخش خصوصی در فعالیت‌ های نفتی مورد تأکید قرار گرفته است که این نیز به عنوان یک فرصت ویژه برای بخش خصوصی می ‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد به این ترتیب در تمام بندهای اقتصاد مقاومتی سکویی برای پیشتازی بخش خصوصی فراهم شده است.

از این رو بخش خصوصی باید تمام بسترهای لازم را برای تحقق این اهداف فراهم کند؛ از جمله با استفاده از دانش علمی و تأکید بر مدیریت درست در عین حال برقراری ارتباط در عرصه بین‌الملل بتواند از فرصت ویژه‌ای که پیش رو دارد بهره ببرد.

یکی از مهم ‌ترین نکات اصلی که در اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار گرفته و در واقع نوعی فرصت استثنایی محسوب می ‌شود توجه ویژه بر خودکفا شدن در تولید کالاهای اساسی و دارویی است به این ترتیب بخش‌های مرتبط با این صنایع می‌توانند از فرصت موجود در راستای پیشرفت بهره ببرند.

از دیگر بخش‌ های مورد توجه در اقتصاد مقاومتی باید به حوزه معدن، آی تی و مصالح ساختمانی اشاره کرد بر این اساس صنایع فوق هم دارای فرصت مغتنمی برای پیشرفت هستند.

در این زمینه محمد باقری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: یکی از مولفه های اساسی اقتصاد مقاومتی اعتقاد، اعتماد و باور مسئولین به تولید داخلی است، پس باید این باور را داشته باشیم که راه نجات کشور، حمایت از تولید در زمینه های مختلف است.

نماینده اسبق مردم بناب در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که این عزم جدی در بین مسئولین به وجود نیامده اقتصاد مقاومتی با مشکل مواجه خواهد شد، پس لازمه اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی خود باوری و اعتماد به تولیدکنندگان داخلی است.

همچنین از دیگر مزیت‌ های اقتصاد مقاومتی برای بخش خصوصی تأکید بر نیروی انسانی است؛ به این ترتیب بخش خصوصی می ‌تواند از دارایی و پتانسیل موجودش در این حوزه بهره لازم را ببرد.

گفتنی است که اقتصاد مقاومتی دو چهره اصلی دارد که به حوزه ایجابی و حوزه فردی تقسیم می‌شود بر این اساس در حوزه ایجابی یکی از مهم ‌ترین الزامات توجه به فضای کسب و کار است؛ موضوعی که قانون ‌اش در مجلس هم تصویب شده و برای اجرایی شدن نیازمند حمایت نظام اجرایی است.
از سوی دیگر در حوزه فردی با تهدید محکمی از جمله تحریم رو به‌ رو هستیم؛ به این ترتیب سیاست خارجی و دیپلماسی باید با اهداف اقتصادی همسو شود در عین حال در اهداف سیاسی و بین‌المللی هم باید اهداف اقتصادی به عنوان محور اصلی مد نظر قرار گرفته شود.

جهت‌ گیری و محوریت اقتصاد مقاومتی بر تولید است، یعنی اگر اقتصاد بخواهد در مقابل تهدیدات مقاوم باشد و به اهداف تعالی  برسد باید مقاوم باشد؛ بر این اساس سرمایه‌ گذاری ‌های مردمی  باید بیشتر متوجه تولید باشد و مردم باید توجه کنند ارزش افزوده‌ای که در اقتصاد مقاومتی حاصل می ‌شود باید بیشتر در حوزه تولید حاصل شود تا قسمت‌های دیگر، بنابراین اگر تولید شکل بگیرد تمام منابع ما از بالقوه به بالفعل می ‌رسد، یعنی منابع طبیعی و نیروی انسانی و اشتغال ما شکل پیدا می ‌کند.
نکته دوم این است که باید مردم سعی کنند بهره‌ وری را در سطح خانواده،  بنگاه و کشور بالا ببرند، یعنی به حداقل رساندن ضایعات و به حداکثر رساندن سود و فایده است.

و در پایان باید گفت: آنچه اقتصاد مقاومتی مطرح می‌ کند، مقاوم کردن اقتصاد کشور در مقابله با تهدیدهای خارجی و چگونگی رسیدن به اهداف رشد و توسعه اقتصادی با توجه به آرمان‌ها و اعتقادات و باورهای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

یعنی یک مدل و نسخه ‌ای که در مقابل تهدیدهای دشمن راهکار نشان می‌ دهد و در فضای متلاطم که دنیا، منطقه و ما در حوزه  اقتصادی با آن رو به ‌رو هستیم، چگونگی رسیدن به اهداف را تبیین می‌ کند؛ بنابراین یک نگاه دفاعی یا سلبی و یک نگاه ایجابی رشد و توسعه دارد.

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 114 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم