يكشنبه 2 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: اقتصاد مقاومتی مایه سربلندی و عزت ملی ایران خواهد شد و حفظ آبروی ایران اسلامی یکی از شاخصها و اصول اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کریمه، وقتی به سیره اقتصادی اهل ‌بیت پیامبر (ص) رجوع می ‌کنیم می‌ فهمیم که اهل بیت پیامبر (ص)،به ویژه حضرت علی ‌بن موسی الرضا (ع) از قبل راه حل‌ های مشکلات را بیان کردند.

 

به همین علّت لازم است با بهره گیری از دیدگاه ‌ها و سیره متعالی حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در حوزه اقتصاد به ویژه مبانی و اصول جهاد اقتصادی بپردازیم.

گفتنی است که امام رضا (ع) در تبیین درجات فضیلت "مال" فرموده ‌اند: بهترین مال آن مالی است که با آن آبرو حفظ شود و مصون بماند؛ بر اساس این حدیث رضوی حفظ آبرو یکی از اصول اقتصاد اسلامی و از ارزشهای بزرگ معنوی است.

بنابراین معیار فضیلت مال و ثروت در منطق اقتصادی رضوی و نظام جامع اقتصاد اسلامی، هدفهای کسب مال و راه هزینه کردن آن است.

بر همین اساس فرایند کسب و هزینه مال باید ماهیت اخلاقی پیدا کند؛ مال و ثروت باید به انسانها مصونیت اخلاقی ببخشد و شیوه‌ ها و روش دخل و خرج حامل ارزشها اخلاقی گردد.
از این رو حفاظت از آبرو عامل معنی ‌دار شدن اقدامهای اقتصادی و معیار سنجش اموال است؛ درآمد مشروع و حلال بسیار باارزش است، ولی پس از کسب رزق حلال، نحوه هزینه و مصرف آن نیز مهم است.
بر اساس بیان امام رضا(ع) حفاظت از اخلاق و ناموس و نیکنامی و عزت و در یک حکم آبرو، فضیلت اخلاقی است و در صورتی که هدف مصرف و خرج مال شود و در فهرست مخارج و هزینه ‌های زندگانی اقتصادی جا گیرد همان مال را در مراتب برتر فضیلت نیز قرار می ‌دهد.
بنابراین اقتصاد مقاومتی تنها راه تبدیل تحریمها به فرصت برای رشد و کمال است؛ در تنظیم سیاستهای اقتصادی کشور باید حفظ آبرو جایگاه برجسته ‌ای پیدا کند.
چرا که حفاظت از عزت و اقتدار و نیکنامی و آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور اسلامی ایران و آبروی پیروان اهل بیت (ع) و شیعیان، قطعاً از حفظ آبروی فردی و خانوادگی مهم ‌تر است؛ در شرایط تحریم ها و رویارویی با استکبار و صهیونیسم، باید به بهترین وجه، آبروی ملت بزرگوار ایران و کشور اسلامی شیعی حفظ گردد.

امام رضا(ع) در این رهنمود زیبا، برتری و افزونی مال را در گرو صرف آن در حفظ آبرو قرار داده ‌اند.
زندگانی اقتصادی فردی و اقتصاد ایران با برنامه ریزی جامع، در میان اقتصاد بین‌الملل جایگاه برتر را به دست خواهد آورد.
برنامه ریزی جامع باید بر اساس قرآن و سنت باشد؛ توسعه اقتصادی تنها در پرتو توجه جدی و عملی به رهنمودهای امامان معصوم(ع) روی خواهد داد.

جالب توجه است که امام رضا(ع) در این جمله کوتاه راه و روش رسیدن به توسعه و تکامل اقتصادی را آموزش داده ‌اند؛ حفظ اصول و ارزشها در نظام اقتصادی و الگوی مصرف، ضامن پیشرفت و برتری است.

بنابراین شاخص بزرگ و تراز مهم در نظام فضیلت پروری و اعتبار دهی به مال و ثروت در منطق اقتصادی رضوی همین نقش ثروت در حفظ عزت و آبرو و اخلاق است.
از این رو پایبندی به این اصل در اقتصاد مقاومتی از سوی مدیران اقتصادی کشور و اقشار جامعه، شاهراه بهبود وضعیت اقتصادی و برتری در اقتصاد بین‌الملل و آبرو و عزت جهانی است.
براین اساس مدیران اقتصادی باید بدانند وظیفه بزرگ و اساسی آنان حفظ عزت و آبروی مردم ایران و شهیدان و انقلاب اسلامی و کشور ایران در جهان است و نظام درآمد و مصرف در اقتصاد مقاومتی باید به انگیزه حفظ آبرو و عزت و افزایش آن باشد تا حافظ منافع ملی و سربلندی و سرافرازی روز افزون ملت ایران گردد.

در حالیکه امروز به تقلید از فرهنگ غرب لباسهای تولید بیگانه در کشور مصرف می شود و کارخانه های داخلی نیز قادر به تولید نیستند؛ این روند می تواند اقتصاد کشور را دچار چالش جدی کند!

از این رو اقتصاد مقاومتی اقتضا می کند که به تولید داخلی بها داده شود واز پوشیدن لباس بیگانگان خودداری گردد و حتی از ورود معماری و خانه هایی که به سبک غربی، آپارتمان سازی و زندگی آپارتمانی به شیوه ی غربی و سرمایه داری در کشور رواج پیدا کرده و امنیت فرهنگی واقتصادی را به مخاطره کشیده است جلوگیری شود.

راهکارهای قرآنی جهت رسیدن به شیوه سبک زندگی اهل بیت واقتصاد مقاومتی:

راه کار اول نجات از سبک زندگی غرب :

قرآن کریم برای سعادت انسان سبک زندگی عالی را به انسان نشان داده و فرموده است برای نجات از دام دشمنان به سیره ی پیامبر(ص) پناه ببرید؛ سرمشق و الگو و سبک زندگی و برنامه های خود را با پیامبر(ص) هماهنگ بسازید و از آن حضرت الگو گیری کنید، فاصله گرفتن از اصول مکتبی برای جوامع اسلامی زیان بار است که نتیجه ی آن بحران هویت است در برحان هویت فرد تابع فرهنگ وارداتی و بیگانه است.

 راه کار دوم نجات از سبک زندگی غرب :
خداوند متعال به پیامبر(ص) دستور می دهد جهت تغییر سبک زندگی پیرامون خود بهترین روش در کنار مواعظ و دستورات عملگرایی است؛ اصلاح خانواده وعملگرایی در خانواده روش مهم در اصلاح سبک زندگی است.

راه کار دوم نجات از سبک زندگی غرب :

اثر گذار ترین راه کار اصلاح سبک زندگی ورسیدن به اقتصاد مقاومتی اصلاح نخبگان جامعه وساده زیستی آنان است؛ جمله معروف «الناس علی دین ملوکهم» به خوبی بیانگر این مسئله است که مردمان تابع رفتار حاکمان ونخبگان وسر شناسان جامعه هستند.

هرگاه سران جامعه وخواص به سوی صلاح و فلاح حرکت کرده واز ثروت اندوزی پرهیز کنند، امنیت و آرامش به اقتصاد روی آورده و امنیت روحی ایجاد می شود.هرگاه حاکمان وخواص جامعه به سوی انباشت ثروت با انگیزه ی سود محوری نا مشروع میل کنند امنیت اقتصادی مخدوش می شود.

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 169 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم