سه شنبه 1 اسفند 1396.
امروز:

آخرین اخبار

کریمه :استاد دانشگاه کنتیکت آمریکا معتقد است: سیاست ترامپ در خاورمیانه اجماع استراتژیک بوده که به علت وجود تعارض فلسطینی ها و اسرائیلی ها با شکست مواجه خواهد شد.

در همین راستا سایت کریمه  گفتگویی با پروفسور «جفری لفور»،‌  استاد  علوم سیاسی دانشگاه  کنتیکت امریکا داشته که متن کامل آن در ادامه آمده است.

*سیاست خارجی ترامپ در خاورمیانه متاثر از چه عواملی است؟

به نظر می رسد ژنرال هایی که اطراف ترامپ هستند به ویژه «مک مستر» مشاور امنیت ملی و «جیمز متیس» وزیر دفاع، نفوذ قابل توجهی بر شکل گیری سیاست خارجی خاورمیانه ای ترامپ دارند.

علی رغم اظهارات ترامپ در دوره مبارزه انتخاباتی اش، مخالفت با نظامیگری امریکا در خاورمیانه واینکه امریکا در باتلاق نظامیگری در این منطقه گیر کره است، در حال حاضر شاهد توسعه سیاست نظامیگری امریکا در خاورمیانه هستیم. این تغییر رویکرد در اتخاذ تصمیمات زیر از سوی «دونالد ترامپ» به خوبی مشهود است: 1. درخواست افزایش تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان 2. عدم مخالفت با کمپین نظامی عربستان و اقدامات وحشتناک این کشور علیه یمن و مردم آن (می توان گفت که حتی دولت ترامپ با انعقاد معامله تسلیحاتی به ارزش صد و ده میلیون دلار ، عربستان را جهت ادامه جنگ با یمن تشویق می کند). 3. اتخاذ موضع نظامی تهاجمی در سوریه با هدف قرار دادن جت جنگنده سوری.

دولت ترامپ به نظر می رسد جهت روشن شدن این نکته که از متحدان امریکا در منطقه (راست یا چپ) به ویژه عربستان سعودی، مصر و اسرائیل در مسائل داخلی و منطقه ای آنها حمایت می کند، مصمم است. این دولت خواهان پر کردن شکاف اعتبار ایجاد شده بین واشنگتن و این حکومت ها در منطقه در طی دوران اوباما است.

*برخی معتقد هستند که سیاست خاورمیانه ای ترامپ را داماد وی «جراد کوشنر»  تعیین می کند. نظر شما چیست؟

نفوذ بسیار زیاد ادعا شده «جراد کوشنر» بر پدر خانمش، در واقع اغراق رسانه های امریکایی در مورد وی است. او و همسرش «ایوانکا ترامپ» در تعدیل سیاست های ترامپ در مورد منع مسافرت مسلمانان به آمریکا و خروج از توافقنامه پاریس با شکست مواجه شدند. علی رغم وجود تمامی مباحث در این مورد که کوشنر می تواند همان فردی باشد که صلح را بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها حاکم می کند، از زمان آغاز به کار وی تاکنون روابط بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها بدتر شده،  همانطور که نتانیاهو تلاش می کند پروژه های ساخت و ساز را در کرانه باختری و قدس شرقی ادامه دهد.

علاوه بر این من فکر نمی کنم که صدای کوشنر در ارتباط با دیگر موضوعات در خاورمیانه چندان رسا باشد. بنابراین من نمی توانم بگویم که کوشنر تاثیر قابل توجهی بر شکل گیری سیاست خاورمیانه ای ترامپ داشته است. مطمئنا این موضوع می تواند در آینده نزدیک تغییر کند اما پیش بینی رفتار آینده کوشنر بسیار سخت است زیرا وی تاکنون هیچ اظهار نظر قطعی در مورد دیدگاههای خود در خاورمیانه مطرح نکرده است.

*«فرید زکریا» معتقد است سیاست ترامپ در خاورمیانه این منطقه را به سوی یک جنگ دیگر پیش می برد. نظر شما در این ارتباط چیست؟

استدلال «فرید زکریا» این است که دولت ترامپ بیشتر و بیشتر بر راه حل های نظامی جهت حل مسائل در منطقه خاورمیانه تا راه حل های دیپلماتیک تاکید می کند. نتیجه این سیاست باعث درگیر شدن ارتش آمریکا در باتلاق خاورمیانه برای چند دهه خواهد بود و در بدترین سناریو ممکن است منجر به درگیری امریکا و روسیه در سوریه شود. متاسفانه من فکر می کنم که تحلیل زکریا  از سیاست ترامپ در خاورمیانه صحیح است.

به نظر می رسد این دولت هیچ گونه استراتژی کلی در منطقه خاورمیانه نداشته، به جزء ایجاد نوعی اجماع استراتژیک (استراتژی که ریگان در سال 1981 در این منطقه با هدف محدود کردن نفوذ اتحاد جماهیر شوروی به کار برد و نهایتا با شکست مواجه شد) که با عربستان سعودی، مصر، اردن، اسرائیل و برخی از کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس محقق شده و به نوعی اتحاد غیر رسمی علیه ایران در این زمان تبدیل خواهد شد. اما بار دیگر، مسئله حل نشده فلسطین قطعا مانع همکاری میان این دولتها شده و فرصت را برای ایران جهت حفظ و تقویت نفوذ خود در منطقه فراهم خواهد ساخت.

*با توجه به بحث ارتباط برخی اعضای کابینه ترامپ با روسیه و اتهام دخالت روسها در انتخابات امریکا برخی صحبت از استیضاح ترامپ می کنند و معتقد هستند ترامپ قبل از اتمام دوره ریاست جمهوری عزل می شود. این ادعا چقدر با واقعیت سازگار است؟

من در مورد این نظر که « دونالد ترامپ » ممکن است قبل از پایان دوره ریاست جمهوری اش استیضاح شده یا مجبور به استعفا شود، محتاط خواهم بود. بدیهی است رفتار متغیر و غیر مسئولانه وی، سوخت لازم را برای آتشی که این شایعات را دامن زده و گسترش می دهد و آرزوی مخالفان سیاسی وی را برآورده می کند، فراهم خواهد ساخت.

اما درست همین هفته پیش خبرگزاری سی ان ان خجالت زده شده و چند روزنامه نگار مجبور به استعفا شدند زیرا گزارشی دروغ مبنی بر نشست غیر علنی ترامپ با یک مقام روسی با هدف لغو تحریم های امریکا علیه روسیه منتشر کرده بودند.

بنابراین در حالیکه تقریبا همه در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا توافق دارند، احتمال اینکه بین ترامپ و پوتین در دوره انتخابات ریاست جمهوری  هیچ گونه ارتباطی وجود نداشته است، نیز هست. بنابراین همانطور که تحقیقات ادامه می یابد ما باید صبور بوده و منتظر نتیجه تحقیقات باشیم.

منبع مهر

کلمات کلیدی: کریمه, ترامپ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم