يكشنبه 29 بهمن 1396.
امروز:

آخرین اخبار

کریمه:نیروهای سوری با پایان دادن به محاصره ۳ ساله شهر دیرالزور، معادلات میدانی در نبرد با تکفیریها را تغییر داده و ثابت کردند که تکفیریها قادر به قطع نوار پیروزی های آنها نیستند.

به گزارش کریمه، نیروهای ارتش سوریه امروز سه شنبه موفق شدند در یک دستاورد تاریخی دیگر محاصره شهر دیرالزور را بشکنند؛ شهری که از سه سال پیش تاکنون تحت محاصره تروریست های تکفیری قرار داشت.

پس از آزادی چندی پیش القلمون غربی در مرزهای مشترک سوریه و لبنان این دومین دستاورد نظامی و میدانی بزرگ ارتش سوریه تنها به فاصله چند روز، به شمار می رود. نیروهای ارتش سوریه به تکفیریها فهماندند که آنها قادر به قطع نوار پیروزی های مقاومت نیستند. طبق اعلام رسانه های عربی، نخستین تانک ارتش سوریه وارد پادگان دیرالزور شده است. بامداد یکشنبه نیروهای سوریه موفق شده بودند خود را به مقر تیپ ۱۳۷ در غرب شهر برسانند؛ جایی که نزدیک نقطه تحت محاصره به نیروهای ارتش سوریه بود. پس از آزاد شدن شهر موصل و آزاد شدن بیش از ۶۰ درصد شهر رقه در شمال سوریه که به پایتخت داعش در شمال این کشور مشهور است،‌ دیرالزور مهم‌ترین مقر داعش در منطقه به شمار می‌رود.

 ارتش سوریه با شکستن محاصره دیرالزور از یک سوی ضربه مهلک دیگری را بر پیکره تکفیریها وارد آورد و از سوی دیگر به نوار پیروزی های پی در پی خود در برابر تروریست ها در مناطق مختلف و استراتژیک تداوم بخشیداستان دیرالزور به جز مرکز استان واقع در شرق سوریه، ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد. بیش از ۶۵ هزار غیرنظامی که نیمی از آنان زن و کودک هستند، در محاصره داعش قرار داشتند. ارتش سوریه با شکستن محاصره دیرالزور از یک سوی ضربه مهلک دیگری را بر پیکره تکفیریها وارد آورد و از سوی دیگر به نوار پیروزی های پی در پی خود در برابر تروریست ها در مناطق مختلف و استراتژیک تداوم بخشید. با شکسته شدن محاصره شهر دیرالزور، صفوف تکفیریها بیش از پیش از هم خواهد پاشید؛ به ویژه اینکه بسیاری از پایگاه های استراتژیک آنها در سوریه و عراق و همچنین در مرزهای مختلف دو کشور کاملا نابود شده است. این درست همان چیزی است که موجبات نگرانی فراوان تروریست های تکفیری و حامیان آنها را فراهم آورده است.

این دستاورد بزرگ پس از آن خلق شد که به نظر می رسد تحول بزرگی در مواضع غربی ها در قبال دولت سوریه به ریاست بشار اسد در حال شکل گیری است. کشورهای غربی طی بیش از شش سال و نیم گذشته از هیچ تلاشی برای ارائه حمایت های گسترده مالی و تسلیحاتی از تروریست های تکفیری دریغ نکردند. اکنون که با گذشت این مدت و صرف هزینه های سرسام آور و هنگفت به نتیجه نرسیدند، یکی پس از دیگری به قدرت بشار اسد اذعان می کنند و دیگر به خود جرأت سخن گفتن از کناره گیری وی را نمی دهند. در همین ارتباط چندی پیش «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان صراحتا اعلام کرد که برخلاف میل غرب، بشار اسد امروز قدرتمندتر از هر زمان دیگری است. اکنون که محاصره شهر دیرالزور شکسته شده و صدای ناقوس تکفیریها در یکی دیگر از مناطق استراتژیک سوریه به گوش می رسد، به نظر می رسد تعداد دیگری از کشورهای غربی مخالف بشار اسد نیز به صف حامیان وی بپیوندند.

بدون شک حمایت متحدان سوریه از این کشور در شکستن محاصره دیرالزور در تحقق این دستاورد مهم بدون تأثیر نبوده است. حملات گسترده جنگنده های روسی به مواضع تروریست هایحملات گسترده جنگنده های روسی به مواضع تروریست های تکفیری در دیرالزور از یک سوی و همچنین حمایت های مستشاری جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر، نقش مهم و مؤثری در تحقق این پیروزی ارزشمند داشته است تکفیری در دیرالزور از یک سوی و همچنین حمایت های مستشاری جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر، نقش مهم و مؤثری در تحقق این پیروزی ارزشمند داشته است. اما نباید تصور کرد که شکسته شدن محاصره شهر دیرالزور، پایان راه مبارزه با تروریسم به شمار می رود، چراکه اکنون نبرد اصلی که در درون شهر دیرالزور آغاز خواهد شد، برای مشخص شدن سرنوشت این شهر، بسیار تعیین کننده خواهد بود. این همان چیزی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز روی آن تأکید دارد. وی در این ارتباط می گوید: «اوضاع کنونی در جنگ سوریه به ویژه در منطقه دیرالزور به نفع دولت سوریه پیش می رود ولی با این همه سخن گفتن از شکست تروریستهای داعش در این کشور زود است».

شهر دیرالزور به دلیل موقعیت جغرافیای استراتژیکی که دارد به تکفیری ها این امکان را می داد تا از آن به عنوان جبهه ای برای امداد رسانی به نیروهای خود در جبهه های نبرد با ارتش سوریه بهره‌برداری کنند. اکنون این امکان دیگر از تکفیریها سلب شده است و آنها باید به فکر جایگزینی برای شهر دیرالزور جهت امدارسانی به نیرهای خود باشند؛ مسأله ای که خیلی سخت ممکن است طی روزها و هفته های آینده به نتیجه مورد نظر برسد؛ به ویژه اینکه نیروهای مقاومت اکنون روی نوار پیروزی قرار گرفته اند و روز به روز دستاوردهای بیشتری را در این زمینه محقق می سازند. 

معارضان سوری که صفوف آنها دچار انشقاق گسترده شده است، با شکستی که در دیرالزور نیز متحمل شدند، با چالش های بیشتری در آینده مواجه خواهند شدشکستن محاصره دیرالزور بدون شک روند معادلات میدانی و نظامی در سوریه را دستخوش تغییرات گسترده خواهد کرد و موجب آن خواهد شد که دولت سوریه در جریان مذاکرات صلح آینده در ژنو و یا آستانه با آسودگی خاطر بیشتری شرکت نماید. معارضان سوری که هم اکنون صفوف آنها دچار انشقاق گسترده شده است، با شکستی که در دیرالزور نیز متحمل شدند، با چالش های بیشتری در آینده مواجه خواهند شد. این بدان معناست که در جریان هرگونه مذاکرات و گفتگوهای سیاسی آینده در ژنو و یا آستانه دست برتر با هیأت نمایندگی از دولت دمشق خواهد بود و معارضان نمی توانند همچون گذشته با پیش شرط های غیرعقلانی خود، روند مذاکرات را دچار انحراف سازند.

آنچه که بدون شک در آینده کار معارضان در تقابل با دولت سوریه را با مشکلات بیشتری مواجه خواهد ساخت، اختلافات کنونی آنها با ریاض است. عربستان سعودی اخیرا از معارضان خواسته بدون شک با شکسته شدن محاصره دیرالزور، شاهد تشدید اختلافات میان معارضان و عربستان سعودی خواهیم بوداست تا صفوف خود را بازسازی کرده و اعضای هیأت های معارض مسکو و قاهره را نیز در هیأت خود جای دهند؛ خواسته ای که البته با مخالفت شدید معارضان مواجه شده است. همین کشمکش‌ها موجب ایجاد نوعی رویارویی میان هیأت ریاض و عربستان سعودی شده است. بدون شک سعودی ها با مشاهده دستاوردهای جدید ارتش سوریه در نبرد با تکفیری ها، بیش از پیش بر مواضع خود تأکید می کنند، چراکه به خوبی می دانند که هیچ راهی برای پیروزی میدانی در مقابل معارضان باقی نمانده است. این پیروزی در کنار سلسله پیروزی ها و دستاوردهای گذشته شرایط معارضان مورد حمایت آمریکا و غرب را بسیار پیچیده خواهد کرد.

 

منبع:مهر

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم