يكشنبه 30 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: رسانه ها با اشاره به سفر در پیش روی «محمدبن سلمان» به لندن، از فروش پنهانی سلاح به عربستان از سوی انگلیس و همچنین قراردادی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار که بین ۲ کشور به امضا می رسد خبر می دهند.

سایت کریمه: در آستانه سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به انگلیس، دولت محافظه کار «ترزا می» متهم شده که با صدور مجوز برای صادرات پنهانی و مخفیانه و گسترده تسلیحات به عربستان سعودی از حملات نظامی این کشور به یمن حمایت کرده است.

 

انتشار جزئیاتی درباره صدور پنهانی این مجوزها که موجب شده ارزش و نوع تسلیحات صادر شده به عربستان نامعلوم باقی بماند، در حالی صورت می گیرد که محمد بن سلمان، ولیعهد و مرد قدرتمند این کشور قصد دارد فردا چهارشنبه به لندن سفر کند. وی در این سفر با ترزا می، نخست وزیر دولت محافظه کار دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این اولین بار نیست که در ۲ سال اخیر دولت بریتانیا محکوم می شود به عربستان سعودی سلاح می فروشد. اما فروش مخفیانه آن در گفتگوی «امیلی تورنبری» وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا از حزب کارگر، با تارنمای میدل ایست آی افشا می شود.

با صدور مجوزهای عادی برای صادرات تسلیحات، از زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۶.۴ میلیارد دلار اسلحه، از جمله جنگنده‌های پیشرفته و مهمات به عربستان فروخته است. این صادرات تاکنون رشد ۷۵ درصدی داشته است. در میان تسلیحات صادر شده، قطعات مهم برای جنگنده هایی که در یمن عملیات بمباران انجام می دهند نیز موجود است.

همچنین این مجوزها به دولت ترزا می اجازه می دهد چندین محموله را بدون نظارت پارلمانی و یا مردمی به یک مقصد خاص صادر کنند. امیلی تورنبری دولت بریتانیا را به «مخفی کردن نقش این کشور در دامن زدن به جنگ یمن» متهم می کند.

خانم تورنبری در گفتگو با تارنمای میدل ایست آی گفته است: «دولت به جای این که از مسئولیت خود برای پایان دادن به این جنگ هولناک استفاده کند، اکنون در تلاش است نقش خود را مخفی کند.»

پیشتر و در آبان ماه سال جاری روزنامه ایندیپندنت در گزارشی نوشته بود: تعداد بمب ها و موشک های ساخت انگلیس که از زمان آغاز جنگ یمن به عربستان فروخته شده ۵۰۰ درصد رشد کرده است.

بر همین اساس در دو سال ابتدایی آغاز جنگ یمن بیش از ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوند سلاح توسط انگلیس به عربستان فروخته شده و با وجود شواهد زیادی که در مورد ارتکاب جنایات جنگی از سوی عربستان وجود داشته دولت انگلیس مجوزهای فروش سلاح به ریاض را افزایش داده است.

روزنامه دیلی میل نیز در گزارشی به افشاگری درباره نقش محرمانه انگلیس در جنگ یمن پرداخته و نوشته بود: بیش از ۵۰ نیروی نظامی بریتانیا وظیفه آموزش به نیروهای عربستان سعودی را بر عهده دارند که به جنگ یمن اعزام می‌شوند.

به گفته «اندرو میشل» از اعضای حزب محافظه‌کار و دبیر سابق انجمن «توسعه بین‌الملل»، دخالت ارتش انگلیس بخشی از همدستی شرم‌آور بریتانیا با عربستان سعودی برای آزار مردم یمن است.

قرارداد ۱۰۰ میلیارد دلاری

از سوی دیگر روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت، ولی‌عهد عربستان در سفر خود به انگلیس توافق‌ها و قراردادهای تجاری متعددی با انگلیس به امضا می‌رساند که ارزش آن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است.

اینکه این قرارداد شامل چه مواردی می شود هنوز بطور کامل مشخص نیست.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان دیروز دوشنبه گفته بود که سفر ولیعهد این کشور به انگلیس با هدف ارتقاء سطح روابط دو کشور تا بالاترین سطح ممکن صورت می‌گیرد. 

الجبیر گفته بود روابط لندن و ریاض بسیار قوی است و گفتگوها میان دو کشور وسیع خواهد بود. وی همچنین تاکید کرد توافق‌ها و قراردادهایی در مسایل متعدد میان دو کشور منعقد خواهد شد.

این وضعیت در حالی است که گروه‌های حامی حقوق بشر و مخالف جنگ در انگلیس با راه‌اندازی کمپین‌هایی خواستار لغو این سفر شده‌اند. این گروه‌ها به جنایات عربستان سعودی در یمن اشاره داشته و خواستار قطع روابط تسلیحاتی میان لندن و ریاض هستند.

منبع مهر

کلمات کلیدی: کریمه, ریاض, لندن, جنگ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم