سه شنبه 1 اسفند 1396.
امروز:

آخرین اخبار

کریمه: به فرمان امام خمینی(ره) پیکر شهید حاج مهدی عراقی را به قم منتقل و در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) به خاک سپردند. امام خمینی خود نیز شخصا در تشیع جنازه وی شرکت کردند.

به گزارش سایت کریمه، در سال 1309 در پاچنار، یکی از محله‌های جنوب شهر تهران به دنیا آمد. پدر و مادرش که افرادی پاکدل و پاکدامن بودند، نام او را مهدی نهادند. مهدی دوران دبستان و دبیرستان را با موفقیت سپری کرد.

 

اما اشتیاق پیوستن و همراهی با گروه فدائیان اسلام و ارتباط با رهبر این گروه که شهید حجت الاسلام سیدمجتبی نواب‌صفوی بود، موجب شد تا مهدی ترک تحصیل کرده و برای اشتغال به بازار روی آورد.

وی که بازوی توانمند شهید نواب صفوی به شمار می‌رفت کسی نیست جز، "شهید مهدی عراقی". همان فردی که در اعدام انقلابی عبدالحسین هژیر، نخست وزیر محمدرضاشاه، کشتن شاه در هنگام تشییع جنازه رضاخان در 1329 و مأموریت 16 اسفند 1329 در اعدام انقلابی حاجیعلی رزم آرا، نخست وزیر بیگانه پرست دیگر محمدرضاشاه، دست داشت.

تا اینکه شهید عراقی در پی درگذشت آیت‌الله سید حسین طباطبایی بروجردی در دهم فروردین 1340، به همراه دوستان و خانواده‌اش به قم رفتند. آنجا بود که وی با امام خمینی (ره) آشنا شده و ایشان را به عنوان مرجع و رهبر خویش برگزید و از آن پس تمامی فعالیت جهادی و سیاسی خود را با کسب تکلیف از ایشان به پیش می‌برد..

از این رو، در طول مدتی که در خدمت امام (ره) بود، دست به اقدامات جهادی و سیاسی گسترده‌ای زد که همین موجب شد تا وی در نوزدهم بهمن 1343، دستگیر و به شکنجه گاه ساواک منتقل شود. وی در دورانی که در زندان به سر می‌برد توسط ساواکیان به سختی شکنجه شد و سرانجام پس از سیزده سال از زندان آزاد شد.

اما با این اوصاف وی دست از فعالیت‌های خود برنداشت و با به بار نشستن انقلاب اسلامی نیز به کارهای انقلابی و سیاسی خود ادامه داد. به همین خاطر شهید عراقی با فرمان امام (ره) به سرپرستی زندان قصر در تهران منصوب و سپس به عضویت شورای مرکزی بنیاد مستضعفان درآمد.

اما دشمن چشم دیدن فردی با این روحیه و مرام را نداشت. لذا تصمیم به از میان برداشتن عراقی را گرفت و در صبح روز یکشنبه چهارم شهریورماه 1358، سه موتورسوار از گروهک فرقان، حاج مهدی را هنگامی که مانند هر روز، به همراه حسین مهدیان و حسام، فرزند کوچکش، روانه مؤسسه کیهان بودند، به رگبار گلوله بستند و پدر و پسر را به شهادت رساندند...

امام خمینی (ره) در پیام شهادت ایشان فرمودند: "عراقی باید شهید می‌شد، مرگ در رختخواب برای او کوچک بود."

به گفته برخی از اهالی محل، موتور سواران مشکوکی از چند روز قبل در محل رفت و آمد می‌کردند، ضمناً در روز حادثه تروریست‌هایی که در یک پژوی سفید رنگ بودند، خیابان‌های منتهی به محل ترور را بسته بودند.

همچنین به گفته امیر عراقی فرزند شهید مهدی عراقی عامل ترور پدر و برادرش حسام که هر روز صبح با پدرش به دفتر روزنامه می‌رفت، فرد ۲۲ یا ۲۳ ساله‌ای به نام یوسفی بود که دستگیر شد.

 اعترافات رهبر گروه فرقان درباره ترور شهید عراقی

بر اساس اعترافات اکبر گودرزی (رهبر گروه فرقان): طرح ترور حاج مهدی عراقی از سوی من و محمد متحدی مسئول نظامی مطرح شد. پیشنهاد مزبور مثل برنامه‌های قبل ابتدا بین من و مسئول عملیات نظامی طرح شد و تصمیم بر انجام آن گرفته شد.

در این طرح، ترور حاج‌حسین مهدیان نیز گنجانده شده بود. در رابطه با حسین مهدیان که مسئله سرمایه‌داری و ارتباط با محافل از این قبیل و همکاری فعال با رژیم فعلی و... جزء انگیزه‌ها و دلایل ترور بود. در رابطه با مهدی عراقی هم مسئله همکاری با رژیم فعلی ونزدیکی ایشان به امام خمینی (ره) و... از انگیزه‌های ترور ایشان بود.

به هر تقدیر، به فرمان امام (ره) پیکر این شهید بزرگوار را به قم منتقل و در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) به خاک سپردند. امام خمینی خود نیز شخصاً در تشیع جنازه وی شرکت کردند.

امیر عراقی فرزند این شهید دلاور دراین‌باره گفت: ما خبر نداشتیم که قرار است امام خمینی در مراسم تشییع پدرم شرکت کنند، آن زمان امام در قم تشریف داشتند. وقتی جمعیت در حال حرکت به سمت صحن بود، خبر دادند که امام هم درراه است.
بعد از مراسم تدفین، ما رفتیم منزل امام و در آنجا سخنرانی معروف امام درباره پدرم ایراد شد که گفتند نباید شهید عراقی در رختخواب از دنیا می‌رفت. باید شهید می‌شد و این‌گونه شد.
بعدازآنکه از خانه امام رفتیم، از مرحوم توسلی شنیدیم که گفت امام آخر شب به صحن حرم حضرت معصومه رفتند و سر مزار پدرم حدود ۲۰ دقیقه‌ای نشسته بودند.

امام خمینی (س) بعدازظهر روز چهارم شهریور 1358 در جمع خانواده این شهید می‌فرمایند:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من ایشان را حدود بیست سال است که می‌شناسم. مهدی عراقی یک نفر نبود، او به‌تنهایی بیست نفر بود. حاج مهدی عراقی برای من برادر و فرزند خوب و عزیز من بود. شهادت ایشان برای من بسیار سنگین بود اما آنچه مطلب را آسان می‌کند آن است که درراه خدا بود. شهادت او بر همه مسلمین مبارک باشد. او می‌بایست شهید می‌شد؛ برای او مردن در رختخواب کوچک بود.» (صحیفه، جلد 9، ص 350)

مرحوم حاج مهدی عراقی، عشقش، امام، آرمان امام و خط امام بود

گفتنی است که شهید مظلوم، آیت‌الله دکتر بهشتی درباره آن شهید چنین می‌گوید: «مرحوم حاج مهدی عراقی با تمام نشیب و فرازهایی که گذراند تا آخرین روزهای زندگی‌اش، عشقش، امام، آرمان امام و خط امام بود. ... چنان مشتاق و علاقه‌مند به این انقلاب، خط و آرمان انقلاب و رهبر انقلاب بود که در آخرین مقاطع زندگی‌اش نیز شیفته همین راه و فداکار و ایثارگر همین راه بود.» (پایگاه فرهنگ ایثار و شهادت، 22/6/1386)

شهید حاج مهدی عراقی، روحی لطیف و پراحساس داشت

همچنین شهید سید اسدالله لاجوردی، از همرزمان شهید عراقی، درباره وی بیان کرده است: «برادر شهید حاج مهدی عراقی، از شخصیتی کاملاً مردمی برخوردار بود و در عین اینکه فردی قاطع وجود بود، روحی لطیف و پراحساس داشت. بسیار زود با انسان‌ها به‌ویژه با توده مردم جوش می‌خورد و همه را به خود جلب می‌کرد.» (ماهنامه شاهد یاران، ص 119)

آری، شهید حاج مهدی عراقی سال‌ها در میدان نبرد حق علیه باطل جنگید و سرانجام در سن 49 سالگی جان خود را در این مسیر پرفرازونشیب تقدیم کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم