يكشنبه 2 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: معلمان در تداوم بخشی به رسالت انبیای الهی، نقش هدایتگری و رشد عقول بشری را برعهده دارند و از این منظر حقیقتاً امانتدار نسل آدمی به شمار می روند.

به گزارش سایت کریمه، معلمي شغل و حرفه نيست و این ادعای به حق، تفسیری است از کلام پیشوای ششم ما شیعیان که فرمود: « هنگامي که روز قيامت برپا شود، خداوند تمام انسان ها را جمع مي کند و چون ترازوي اعمال نهاده شد و خون شهيدان را با مرکب قلم عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مرکب آنان بر خون شهيدان فزوني خواهد داشت».


از این منظر، روز معلم روز گرامیداشت کسی است که ايمان را بر لوح جان و ضميرهاي پاک حک مي کند و نداي فطرت را به گوش همه مي رساند؛ موسمِ تجلیل از شخصیتی که حقیقتا با کار پیامبر گونه خویش سياهي جهل را از دل ها مي زدايد و علم و دانایی را در پهنه گیتی می گستراند.

اساساً مقام علم و تعلم چنان است که متصدی این جایگاه را به آن درجه می رساند که رسول اکرم(ص) می فرماید: «در میان صدقه هایی که مردم می دهند، هیچ صدقه ای ارزنده تر از یاد دادن علم و دانش نیست».

حضرت امام (ره) به عنوان بزرگ معلم انقلاب درباره این مقام وجایگاه بیان روشنگرانه و رسایی دارند، آن جا که می فرمایند: «نقش معلم در جامعه، نقش انبیاست؛ انبیا هم معلم بشر هستند. نقش معلم، بسیار حساس و مهم است و مسئولیت بسیار زیادی دارد. نقش مهمی است که همان نقش تربیت است. معلم امانت داری است که [امانت او] غیر از همه امانت هاست؛ انسان، امانت اوست ... معلم، امانت دار نسلی است که تمام مقدّرات یک کشور، به آن نسل سپرده می شود و تربیت شما باید همراه با تعلیم باشد».

مقام معظم رهبری نیز در همین خصوص کلام راهگشایی دارند: «شما [معلم ها] در سر کلاس، نه فقط درسی که می دهید، بلکه نگاهی که می کنید، اشاره ای که می کنید، لبخندی که می زنید، اخمی که می کنید، حرکتی که انجام می دهید و لباسی که می پوشید، بر روی دانش آموز اثر می گذارد. ما به خودمان که مراجعه می کنیم، عمیق ترین احساسات و عواطف و حالات خودمان را اگر ریشه یابی کنیم، در انتهای خط، یک معلم را مشاهده می کنیم. معلم است که می تواند ما را متدین، باتقوا، پاک دامن، یا خدای ناکرده بی بندوبار، بار بیاورد. معلم چنین نقشی دارد. این ارزش معلم است و این تأثیر معلم است».

خداوند روز به روز بر درجات شهدای ما به ویژه شهید رجایی بیفزاید که خود معلم بود و در وصف این مرتبت می گفت: «معلمی شغل نیست؛ معلمی عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده ای رهایش کن و اگر عشق توست، مبارکت باد».

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم