يكشنبه 30 ارديبهشت 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

کریمه: سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر؛ روزی که به نام "روز مقاومت و پایداری" عنوان گرفته است و هر ساله در چنین روز خاطره انگیزی بارها و بارها مداحی معروف کویتی پور را می شنویم و می بینیم... "ممد نبودی ببینی ، شهر آزاد گشته"

به گزارش سایت کریمه، به حسب عادتِ زمانه و قرار گرفتن بر مدارِ سنت الهی، زمان در گذر است و از پیِ هم روزها می آیند و می روند. در این میان در تقویم روزگار با روزهایی مواجه هستیم که حقیقتاً یوم الله هستند از این بابت که برای همه ما یادآور مناسبت هایی ویژه هستند که با اعتقادات دینی و باورهای انقلابی مان گره خورده اند و بلاشک سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان یکی از همان ایام الله است؛ روزی که به نام "روز مقاومت و پایداری" عنوان گرفته است و هر ساله در چنین روز خاطره انگیزی بارها و بارها مداحی معروف کویتی پور را می شنویم و می بینیم... "ممد نبودی ببینی ، شهر آزاد گشته"


از چنان روز باشکوه و غرورآمیزی ، دقیقاً 35 سال می گذرد؛ سال هایی که جریان انقلاب اسلامی از فراز و فرود حوادث گرچه سخت اما به سلامت گذشت و اینک ما میراث دار حماسه عظیم شهدایی هستیم که با کار مخلصانه خود در حصار زمین و زمان باقی نمانده و حقیقتاً از برکت خون مطهر آن هاست اگر امروز امنیت و عزت و افتخاری داریم.

همان طور که در طلیعه سخن تاکید شد، روزها از پی هم می آیند و می گذرند و به اعتقاد نگارنده فقط آن هایی روز خدا نام می گیرند که رنگی ماندگار از باور به پروردگار متعال داشته باشند ، کما این که سوم خرداد این گونه بود و گرنه پیر جماران نمی فرمود که " خرمشهر را خدا آزاد کرد".

شهید جهان آرا و برخی از همرزمان شهیدش ، هر چند در روز بزرگ پیروزی به ظاهر در بین خیل رزمندگان نبودند تا آزادسازی خونین شهر را جشن بگیرند ، اما بی درنگ و از آنجا که شهدا زنده ترین موجودات هستی به شمار می روند، مشاهده کردند که چگونه خدایِ خمینی و سربازان خاکی و بی ادعایش ، شهر عزیزشان را از چنگ حرامیانِ بعث ، آزاد ساخت.

بی گمان از همین مبنا و منظر بود که امام خمینی(ره)، فتح خرمشهر را نه فتح خاک که فتح ارزش های اسلامی توصیف و آن را نه یک مساله عادی که مساله ای ما فوق بشریت عنوان کرد.

عمق ایمان و باور به خدای متعال که زمینه ساز خلق بزرگ ترین و زیباترین تابلوهای حماسه و رشادت در سال های دفاع مقدس به خصوص در عملیات غرور آفرین بیت المقدس شد ، چیزی نیست که کسی را یارای انکار آن باشد، اما با این حال جای بسی تاسف است که چرا هنوز هم آن گونه كه شايسته حماسه‌سازي ها و دلاوري هاي اين ملت است ارزشهاي مترتب بر دفاع مقدس به ویژه حماسه فتح خرمشهر برای توده های مردم به خصوص نسل جدیدِ جنگ ندیده، به خوبی تبیین نشده است.

این باور و استمداد از نیروی عظیم معنویت الهی ، امروز نیز به شدت مورد نیاز ماست؛ به خصوص وقتی بدانیم به تعبیر جالب رهبر معظم انقلاب ، خرمشهرها در پیش است و برای توفیق در نبردهای آتی در درجه نخست می بایست از سیم خاردار نفس گذشت و تا این مرحله را طی نکرده باشیم ، نمی توانیم از سیم خاردارهای دشمن بگذریم و فتح و ظفر را نصیب اردوگاه خویش نماییم.

نکته پایانی هم این که اگر در این اعتقاد راسخ هستیم که راز و رمز توفیق در عملیات بیت المقدس و دیگر عملیات ها، توکل بر خدای متعال و تکیه بر نیروی ایمانی و درونی بوده ، پس چرا این باور امروز در بین برخی از مردم و مسئولان ما در مواجهه با قطب استکبار و کدخدای ظالم جهانی ، کمرنگ شده است؟!

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم