يكشنبه 29 بهمن 1396.
امروز:

آخرین اخبار

کریمه: حال که در آستانه میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر قرار داریم، جا دارد که بگویم، الگوی دختران ما باید حضرت معصومه (س) باشد نه مدل های غربی که در ماهواره ها و شبکه های اجتماعی خودنمایی می کنند و جز پوچی و بی بندوباری ثمره ای ندارند.

به گزارش سایت کریمه، دختر! شاید این تنها یک واژه باشد، اما باید گفت که آینده و سرنوشت کشورمان، در گرو چگونگی تربیت و شیوه زندگی همین یک واژه است. چرا که دختران امروز ما، مادران فردای جامعه اند، پس باید با تربیت صحیح این نعمت های الهی، آینده جامعه را در دست گیریم.

لازم به ذکر است که در کتاب­های روایی متعددی درباره دختران و جایگاه آنان آمده است.

به عنوان مثال؛ پیامبر اعظم(ص) می فرمایند: هر خانه ­ای که در آن دختر باشد، هر روز دوازده برکت و رحمت از آسمان ارزانی­اش می­شود و زیارت فرشتگان از آن خانه قطع نمی­گردد، در حالی که در هر شبانه روز برای پدر آن دختران عبادت یکسال نوشته می­شود.

همچنین امام صادق (ع) در این باره می فرمایند: پسران نعمتند و دختران حسنه و نیکی، و خداوند از نعمت­ها می­پرسد، ولی بر نیکی­ها پاداش می­دهد.

لذا امروزه خانواده ها بایستی با تمام توان و آگاهی به تربیت صحیح این عزیزان بپردازند، زیرا از یک سو، نزدیک به نیمی از قشر فعال جامعه را زنان و دختران تشکیل می دهند و از سویی دیگر، با گسترش شبکه های اجتماعی در دنیای امروز، احتمال بروز آسیب های جدی، به ویژه از جانب دختران به حداکثر رسیده است.

البته یادمان باشد که تربیت صحیح دختر به معنای ایجاد محدودیت برای او نیست! چرا که با ایجاد محدودیت نه تنها به تربیت صحیحش کمک نکرده ایم، بلکه باعث ایجاد آسیب های روانی زیادی در او شده ایم که در آینده و به ویژه در زندگی مشترکش مشکلات فراوانی را برایش به وجود خواهد آورد.

بنابراین، برای داشتن دختری شایسته، یعنی دختری که از لحاظ ایمان و حجاب و عفاف و...، همانند آن چیزی باشد که در اسلام از یک دختر انتظار می رود، باید محیط عادی را برایش فراهم کنیم تا زمینه بروز فطرت الهی که در او نهادینه شده است را فراهم کنیم.

به عنوان مثال: از دختر علامه طباطبایی سؤال شد که پدرتان چطور شما را به مسائل دینی و حجاب تشویق می‌ کردند؟ ایشان بیان کردند که ما خود به خود به این سمت آمدیم و مادر و پدر به گونه ای فضا را آماده کردند که دختر بر طبق فطرت طبیعی خود به این سمت حرکت می‌کند و بعدها از این حجاب و نماز خواندن دفاع می‌ کند.

ناگفته نماند که ما در دین مبین اسلام، الگوهای مناسبی برای زنان و دخترانمان داریم که اگر به خوبی آن ها را معرفی کنیم، قطعا تاثیر بسزایی در آن ها خواهد داشت. الگوهایی همچون حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت زینب (س) و حضرت فاطمه معصومه (س) که هر کدام دنیایی از معرفت اند.

در حالی که متاسفانه، امروزه در تئاتر و رسانه ها و فضای مجازی می بینیم، به جای معرفی این الگوهای ارزشی، به معرفی الگوهای بی ارزشی می پردازند که نه تنها تاثیر مثبتی ندارند، بلکه تاثیر منفی و مخربی در تربیت و الگو پذیری زنان و دخترانمان دارد.

آری، بسیاری از مشکلاتی که امروز در جامعه با آن درگیر هستیم به علت نداشتن الگوی صحیح در زندگی است و اگر مادران ما درست ایفای نقش کنند قطعا تربیت دخترانی شایسته و در نتیجه آینده ای تضمین شده برای جامعه مان خواهیم داشت.

حال که در آستانه میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر قرار داریم، جا دارد که بگویم، الگوی دختران ما باید حضرت معصومه (س) باشد نه آن مدل های غربی که در ماهواره ها و شبکه های اجتماعی خودنمایی می کنند و جز پوچی و بی بندوباری ثمره ای ندارند.

شاید کسی بگوید که حضرت معصومه (س) برای دختران زمان خودشان الگو بوده و امروزه نمی توان از ایشان به عنوان الگوی مناسب نام برد! چرا که دوران و شرایط زند گی آن ها با امروز از زمین تا آسمان فرق دارد.

اما باید گفت که حضرت فاطمه معصومه(س) یک الگوی کامل برای تمام دختران در هر عصر و زمانی می تواند باشد، چرا که ایشان نمونه ی بارز یک دختر از نظر دین اسلام است و در برحق بودن ایشان چه از لحاظ حجاب، چه از لحاظ عفاف و... شکی نیست.

اصلا چون حضرت معصومه (س) از لحاظ تقوا و پاکدامنی و عبادت به درجه اعلایی رسیده بودند، حضرت امام رضا (ع) به ایشان لقب معصومه را داده اند.

بنابراین، دختران ما باید درباره الگوهای خود در جامعه اسلامی همچون حضرت معصومه(س)، حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) تحقیق و مطالعه کنند تا در مورد آن ها آگاهی پیدا کنند. زیرا همین آگاهی است که باعث ایجاد محبت می گردد.

لذا وقتی محبت این بزگ بانوان در دل دختران ما ریشه کند، قطعا تلاش خواهند کرد تا خود را از لحاظ رفتاری و اخلاقی به آن ها نزدیک کنند.

خلاصه مطلب آن که دختران ما باید بدانند که ما الگو های بی نظیری در دین خود داریم که باید برای شناخت آن ها تلاش کنیم، وگرنه در گرداب تبلیغات و تهاجم فرهنگی غرق خواهیم شد...

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 91 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم