جمعه 31 فروردين 1397.
امروز:
سرخط خبرها:

آخرین اخبار

شاعر جوان قمی با ابراز رضایت از وضعیت شعر آیینی در قم گفت: یکی از عواملی که به رشد و پیشرفت شاعران جوان قمی کمک کرده، برگزاری محافل متعدد ادبی در استان با حضور اساتید شاخص است.

 

به گزارش سایت کریمه، «محمدحسین مهدویان» شاعر جوانی و خوش ذوق قمی است که اغلب در قالب طنز شعرهایی سروده است. ایشان یکی از سروده های خود را که در قالب طنز و با موضوع اقتصادمقاومتی می باشد را در محضر رهبر معظم انقلاب قرائت کرده است.

 

با توجه به این که امروز 27 شهریورماه مصادف با روز شعر و ادب فارسی است ، به همین بهانه با این شاعر جوان و خوش ذوق قمی که متولد سال 1369 و دارای مدرک فوق لیسانس در رشته علوم قرآن و حدیث است، گفتگویی انجام داده ایم که مشروح آن در ادامه می آید؛

در آغاز بفرمایید که اساساً چطور شد که به شعر و شاعری علاقه مند شدید؟

علاقه بنده به شعر و شاعری از دوران کودکی شکل گرفته است، به طوری که در همان دوران شعر هم می گفتم. چون پدرم خود شاعر هستند و از همان دوران با شعر مانوس بودم. درواقع به جرات می توانم بگویم که بخشی از علاقه ام به شعر ارثی و بخشی دیگر هم اکتسابی است، اما با این حال از سال 93 که با اساتید این حوزه آشنا شدم بصورت جدی شعر را دنبال کردم.

قم فردا: بیشتر در چه قالب هایی شعر می گویید؟

چون علاقه شخصی بنده به مسائل روز است، سبک طنز را در پیش گرفتم. چرا که یک شاعر با استفاده از سبک طنز در شعر می تواند راحت تر به مسائل روز بپردازد و دغدغه های خود نسبت به مسائل پیرامونش را نشان دهد.

همچنین با توجه به علاقه ای که نسبت به شعر آیینی دارم، در این راستا هم فعالیت هایی کرده ام. به ویژه در رسای مولایم اباعبدالله الحسین (ع) که نزدیک به عزاداری های ایشان هم هستیم، اثرهایی در قالب غزل دارم.

قم فردا: از بین شعرای قدیم بیشتر نسبت به کدامیک تعلق خاطر دارید؟

از دوران نوجوانی به اشعار زیبای شاعران گرانقدری چون حافظ، سعدی و صاحب تبریزی علاقه خاصی داشتم و این علاقه همچنان ادامه دارد.

قم فردا: از بین شعرای جدید چطور؟

از بین شعرای جدید ارادت خاصی نسبت به استاد بیابانکی و غزوه که از اساتید خود بنده هستند و نیز حمیدرضا برقعی و بزرگان دیگری همچون جناب سیاد و سایر دوستان که از محضر آنها کسب فیض کرده ام، دارم.

قم فردا: به نظر شما در حال حاضر وضعیت شعر و شاعری در کشور چطور است؟

وضعیت کنونی شعر و شاعری در ایران، به خصوص شعرهای آیینی به لطف اساتید هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی رو به رشد است. به ویژه در قم که به لطف اساتیدی چون استاد مجاهدی و پروانه که استاد برقعی یکی از شاگردان آنها هستند، وضعیت شعر و شاعری در وضعیت خوبی قرار دارد.

قم فردا: وضعیت انجمن های ادبی در قم چطور است؟

وضعیت انجمن های ادبی به لطف حوزه هنری و اساتید خوبی که در قم حضور دارند رضایت بخش است. به عنوان مثال؛ چهارشنبه اول هر ماه جلسه مهر و ماه در قم برگزار می گردد که شاعران مطرح در آن به شعر خوانی می پردازند. یک جلسه نقد شعر هم شنبه هر هفته توسط استاد شرافت و برقعی برگزار می شود که به نقد شعر شاعران جوان قم می پردازند.

جلسه دیگری هم توسط استاد ولدخانی پیرامون آموزش مبانی شعر در قم برگزار می شود. جلسه انجمن شعر قم هم هر هفته پنجشنبه ها و دوشنبه ها توسط استاد غفاری برگزار می گردد.

یک جلسه شعر قمپز هم چهارشنبه آخر هر ماه که آقای عباس احمدی مسئولیت آن را بر عهده دارند، برگزار می شود که جلسه شعرخوانی طنز است. جلسه استاد مجاهدی هم که در منزل خود ایشان است به رشد شعر شاعران قمی کمک فراوانی می کند.

قم فردا: چه توصیه ای برای دوستان و جوانان علاقه مند به شعر دارید؟

توصیه بنده به علاقمندان شعر و شاعری این است که قبل از هر چیزی به شعر خوانی رو بیاورند تا در خواندن شعر تجربیات زیادی کسب کنند. سپس اصول اولیه شعر را در محضر اساتید این حوزه بیاموزند. چراکه ابتدا باید شعر را از ریشه قوی کرد و بعد به سراغ شعر گفتن، رفت.

قم فردا: سخن پایانی؟

در این جا، لازم است که به خصوص از اساتیدم به ویژه استاد برقعی، مجاهدی، سید مهدی حسینی و تمامی دوستانی که در این مسیر کمکم کردند، تشکر می کنم.

گفتنی است که این شاعر جوان و خوش ذوق در ماه رمضان امسال به محضر رهبر معظم انقلاب شرفیاب شده و شعر خود که در قالب طنز و با موضوع اقتصاد مقاومتی است را خوانده است که این شعر از قرار ذیل است؛

این طرف استکان یونانی

آن طرف قاشق لهستانی

گاز و یخچال بهترینش چیست؟

آلمانی و انگلستانی

برده از رو تمام قزوین را

سنگ پاهای ازبکستانی

معنوی کرده حالت ما را

مهر و تسبیح ارمنستانی

در خود چین هم احتمالاً نیست

جنس چینی به این فراوانی

هرچه دستت رسید وارد کن

شده از کشور موریتانی

فکر چیزی نباش غیر از سود

سود دارد کلاه سودانی

در همین حال و روز وانفسا

می نویسم چنان که میدانی

می رود رو به سمت ویرانی

روزگار جوان ایرانی

هر که تولید می شود هنرش

آنچنان می زنند توی سرش

که بریزد تمام کرک و پرش

و در آید ز شش جهت پدرش

چوب قاچاق از قضا و قفا

می خورد چون چماق بر کمرش

بعد هم هرچه دست و پا بزند

در نیاید حقوق کارگرش

عاقبت خسته می شود روزی

از همین کار مفت و بی ثمرش

می زند توی کار دلالی

تا که محسوس تر شود اثرش

بعد سی سال، شخص صنعتگر

دُم ندارد هنوز کره خرش

 

می رود رو به سمت ویرانی

روزگار جوان ایرانی

 

این جوان زور قابلی بزند

یا به دریا اگر دلی بزند

یا برای گرفتن یک وام

رو به هر کور و کاملی بزند

می تواند نهایتاً در شهر

یک دکان فلافلی بزند

یا اگر بیشتر هنر بکند

یک فلان شاپ فسقلی بزند

یا که دائم پی مسافرها

برود دور باطلی بزند

وای اگر جنس خارجی روی

دست تولید داخلی بزند

 

می رود رو به سمت ویرانی

روزگار جوان ایرانی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیوندها

 

ویژه نامه اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

حاضرین در سایت

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم